Három nap testvéri türelemben
A MEÖT Női Bizottsága Révfülöpön, az Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban tartotta, az „Ismerj meg! Ismerkedj!” konferenciasorozata idei alkalmát. A 2024. június 13-15. között megrendezett találkozó az „Elviselve egymást türelemmel” címet viselte ezzel jelölve ki a három nap alatt elhangzott előadások témáját.
Palesztinok és zsidók együttélése
véleménycikk
Hosszú ideje érlelődik bennem a gondolat, hogy az Izraelben élő “palesztinok” elnyomásáról írjak. Most, hogy az arab világ nagy része forrong és az elnyomás, a diktatúra ellen utcára vonulnak, gondoltam, nézzük meg, tényleg elnyomásról beszélünk-e Izraelben?
Először is tisztázzuk, kik is azok a palesztinok.
A Kr.e.XII. századból van róluk az első írásos emlék, egyiptomi feljegyzésekben a mai Gáza környékén éltek, az Égei-tengeri hajós népek voltak, tehát Európa irányából jöttek, magyarul filiszteusoknak hívjuk őket. Idővel több és nagyobb területet szerettek volna, mint amivel rendelkeztek, ezért az akkor már itt élő zsidókkal háborúztak többször is. Átmenetileg a frigyládát is megszerezték, Góliátról is tudjuk, hogy filiszteus volt, akit az ifjú Dávid győzött le. Saul, a zsidók első királya többször megütközött velük, utolsó elveszített csatáját követően önkezével vetett véget életének a Gilboa hegyén. Delila is filiszteus volt, aki rávette Sámsont, hogy elárulja erejének a titkát.
Az Ószövetségi történetekben sokszor találkozunk a filiszteusokkal, állíthom, hogy a velük való együttélés sok mindenben alakította, formálta a zsidóságot. A Kr.e.VI. századra eltűnnek, vagy beolvadnak más népek közé.
„Halljuk hangotok …”
Megtartottuk a 2024. évi világimanapi előkészítő konferenciát
Évek óta nem övezte ekkora figyelem a világimanapot előkészítő konferenciát. Több, mint százhúsz résztvevő gyűlt össze 2024. február 3-án, a MEÖT székház nagytermében, hogy a majd március első péntekjén tartandó helyi alkalmakra ráhangolódhassanak, a liturgiát összeállító palesztin asszonyok életét, hitbeli vallomásait megismerjék.